Najmočnejša sila sprememb: skupnost opolnomočenih žensk

Pred časom je svet pretresla smrt 22-letne Mashe Amini, mlade Iranke, ki jo je zaradi domnevnega neprimernega nošenja naglavne rute aretirala iranska verska in moralna policija. Zanjo naj bi bil usoden smrtonosen udarec v glavo. Kot odziv na njeno smrt se je proti strogim islamskim pravilom oblačenja v Teheranu in drugih večjih iranskih mestih na protestih zbralo na tisoče ljudi.

Ni opravičila za stanje, v katerem je trenutno ves svet, saj skoraj ni kotička, kjer bi prevladovali spoštovanje, sočutje in inteligenca. Utrujeni smo od vojn, konfliktov in nasilja. Ali je končno nastopil čas, ko bo človeštvo dovolj pogumno in ozaveščeno, da lahko preusmeri tok uničevanja, trpljenja in pogube? Človeštvo je znova na usodnem razpotju, vendar s to razliko, da bodo tokrat veliko odgovornost imele ženske. Nekdanji ameriški predsednik Barack Obama je nekoč dejal:

»Če bi bilo na oblasti več žensk, bi bilo manj vojn, za otroke bi bilo bolje poskrbljeno, življenjski standard in rezultati pa bi se izboljšali.«

Raziskave dodatno potrjujejo, da ženske veliko redkeje kot moški podpirajo povišanje vojaškega proračuna in so bolj pripravljene uporabiti alternativne metode reševanja sporov. Ženske vodijo s poudarkom na komunikaciji in spravi namesto na individualizmu in samopotrjevanju. Ženske (z visoko moralo in etiko) bi zato lahko z miroljubnimi metodami in prizadevanjem za dobrobit vseh vpletenih ter osredotočenostjo na sočutno sobivanje na planetu pripomogle k prepotrebni spremembi svetovnega voditeljstva.

Življenje kot odsev prastarih pravil

V preteklosti so ženske vrednotili le po sposobnosti negovanja drugih, pozneje pa tudi po videzu in uglajenosti. Na nezavedni kolektivni ravni je ženskam že ob rojstvu vtisnjena vloga ponižne skrbnice in negovalke. Vrsta raziskav dokazuje, da se deklice že v rani mladosti zaradi pričakovane funkcije matere in žene odrečejo avtentičnemu aspektu svojega Sebstva – svoji nadarjenosti in smislu svojega življenja.

Emocionalno intenzivna, temperamentna, vztrajna, radovedna deklica, polna energije, ki nenehno izpodbija avtoriteto, misli neodvisno ter s svojo glavo, izpodbija tradicijo, ne priznava avtoritete in je samosvoja ter samozavestna, pomeni veliko nevarnost.

Linda Silverman, avtorica in strokovnjakinja na področju nadarjenosti, je v svoji raziskavi Ženski vidik nadarjenosti iz leta 2009 zapisala, da postopno izgubo nadarjenosti pri dekletih lahko pripišemo učinkom socializacije, ki vztrajno spodkopava njihovo samozavest:

»Zdi se, da nadarjene deklice podzavestno ‘ustavijo’ razvoj svojih sposobnosti takoj, ko svojo pozornost usmerijo v diete, oblačila in fante.«

Deklice, ki so lahko zelo nadarjene na različnih področjih, vključno z nadarjenostjo za vodstvene položaje, že od osmega leta podzavestno zanikajo in pokopljejo svojo inteligenco ter s samosabotažo, dvomi vase in samoobtoževanjem prikrijejo svoje talente in sposobnosti.

Vse deklice, razen najbolj briljantnih in najbolj odločnih, morajo v najstniških letih skriti svojo inteligenco, pravi Rachel Simmons, avtorica knjige Prekletstvo dobrega dekleta: Vzgoja pristnih, pogumnih in samozavestnih deklet, ki je skupino najstnic pozvala, naj naštejejo lastnosti popolnega dekleta in lastnosti dekleta, ki ga nihče ne mara.

Najvišje na seznamu lastnosti idealnega dekleta so bile zelo vitka, lepa in blondinka. Med lastnostmi na nasprotnem seznamu so bile pametna, dekle z lastnim mnenjem, strokovna, resna, neodvisna in ljubiteljica knjig. Samospoštovanje deklet je torej negativno povezano z njihovimi dosežki, nasprotno kot pri fantih, kjer visoki dosežki vodijo v visoko samopodobo.

Skratka, nadarjene deklice se zaradi notranje potrebe po sprejetosti najprej med vrstnicami, pozneje pa pri fantih, zamaskirajo v zaželeno in pričakovano družbeno podobo. A medtem ko se podrejajo skupini, družini ali partnerju, zavračajo svojo nadarjenost, svoje sposobnosti in svojo briljantnost.

Dejavnik X

Prihodnost je torej odvisna od zmožnosti osvoboditve vloge ženske od prastare paradigme, ki jo je povečini prikovala k ustvarjanju in skrbi za družino. Prihodnost sloni na ženski, ki si bo upala uporabiti svoje sposobnosti, se opolnomočiti v svoji edinstvenosti in se izpostaviti za vse, kar je vredno, od človeških življenj, okolja do vrednot.

Ženska prihodnosti ne bo samo bled odsev prastarih podzavestnih vzorcev in vzgoje, ki je ženske prisilila zgolj v vlogo matere in negovalke. Prvi pogoj za resnični napredek človeštva, kateremu vir bo ozaveščenost o nujnosti sobivanja in ne materialne dobrine, tekmovalnost ali intelekt, je osvoboditev ženske, ki si ne bo več podzavestno vztrajno prizadevala, da je pridna, uglajena, odlična na vseh področjih in je ni strah nesporazumov in konfliktov.

Le ženska, ki je opolnomočena in dovolj drzna, da prestopi mejo med dvomom vase in dobrobitjo človeštva, bo lahko prevzela odgovornost za svoje življenje, za blaginjo in mir človeštva ter za prihodnost, ki bo temeljila na sobivanju vseh bitij na planetu.

Nadarjene ženske se rodijo z zmožnostjo razcveta na vseh področjih človeškega doživljanja. Njihova izjemna kognitivna sposobnost je »dejavnik X«, je gonilo naprednega sklepanja, ostrine zaznavanja, kompleksnega kognitivnega razumevanja in nagnjenosti k divergentnemu razmišljanju. Poleg tega te sposobnosti pripomorejo k izrednim družbenim in čustvenim sposobnostim ter naprednemu moralnemu razmišljanju, je zapisala Patricia Sue Jackson, svetovno znana avtorica, predavateljica in terapevtka za nadarjene.

V svetlejšo in zavestnejšo prihodnost, kjer bo človeštvo v miru sobivalo z živalmi, rastlinami, celotnim planetom, nas bodo vodile opolnomočene in prebujene ženske. Vendar se bo to lahko uresničilo le takrat, ko bodo ženske resnično verjele v svoje sposobnosti, inteligenco ter v moč skupnosti, kjer bodo ženske podpirale druga drugo.

Članek je bil objavljen 11. novembra 2022 v reviji Viva, Medicina & Ljudje: https://viva.bhc.si/10951146/Najmocnejsa-sila-sprememb-skupnost-opolnomocenih-zensk

Podobne Objave